Committees

People at a committee

Special Committees

* Special Committees of Council may not meet during the COVID-19 Stage 3 restrictions imposed by the Victorian Government.

Special Committees are those which are established by Council under section 86 of the Local Government Act 1989 (the Act) that exercises a power, or performs a duty or function, of the Council that has been delegated to that Committee under any Act.


A Special Committee’s decision-making powers are limited to those matters covered in the Instrument of Delegation to the Committee. When Council delegates to a Special Committee it allows the Committee to exercise the power to make certain decisions ‘as if it were Council’. Due to this the Act subject members of Special Committee to the same statutory obligations as Council.

 

Committee

Terms of Reference/ Delegation

Council Officer Responsible

Councillor Representatives

Members

Meeting dates

Ballarat Friends of Ainaro Community Special Committee

TOR

C4

Hemraz Bhoolah – Cultural Partnerships Officer

Cr Coates

Andrew Miller

Christopher Bluett

Desley Beechey

Dianne McGrath

Robert Gray

Committee Room 1,

Ballarat Town Hall, Sturt Street,

Ballarat from 5:30pm to 7:00pm

· 17 February 2020

· 16 March 2020

· 20 April 2020

· 18 May 2020

· 15 June 2020

· 20 July 2020

· 17 August 2020

· 21 September 2020

· 19 October 2020

· 16 November 2020

Virtual Meeting 29 June 2020 

5.00pm

Community Impact Special Committee

TOR

C4

Peter Appleton – Executive Manager Engaged Communities

Cr Coates

Cr Tillett

Cr Hudson

David Harris

Lynne Sheedy

Andrew Eales

–representative of United Way

Sofia Fiusco

Committee Room 2, Town Hall, Sturt Street, Ballarat from 3:30pm to 5:00pm.

· 31 March 2020

· 26 May 2020

Contracts Approval Special Committee

TOR

C4

Lorraine Sendall – Executive Assistant Director Business Services

Cr Tillett

Cr Taylor

Cr Harris

N/A

Town Hall, Sturt Street and are scheduled for every Wednesday of every month at 4:30pm.

Please note, the Contracts Approval Special

Committee will move immediately into Camera

in accordance with Section 89 of the Local Government Act 1989 and the meeting will then be closed to members of the public.

Her Majesty’s Theatre Board Special Committee

TOR

C4

Daniel Henderson – Theatre Manager Her Majesty’s Theatre

Mayor of the Day 

Cr Moloney

Cr Johnson

Emma Blee

Mary-Rose McLaren

Peter Zala

Ronald Harrington

Scott Sherritt

Timothy Gay

Virginia Wise

Long Room, Her Majesty’s Theatre, Ballarat at 6:00pm.

· 2 March 2020

Virtual Meeting Monday, 1 June 2020 at 5.30pm

Invermay Recreation Reserve Special Committee

TOR

C4

Mark Patterson – Executive Manager Sport and Active Living

Cr Tillett

Geoffrey Fraser

Ian Daniel

Ian Martin

Jabez Armstrong

Peter Nunn

Ruth Nunn

Invermay Recreation Reserve,

Muscatel Street, Invermay at 6.45pm.

· 20 April 2020

· 15 June 2020

   17 August 2020

· 19 October 2020

· 21 December 2020

Planning Special Committee

TOR

C4

Natalie Robertson – Executive Manager Development Facilitation All

N/A

Trench Room, Town Hall

on Sturt Street, Ballarat at 7:00pm

· 5 February 2020

· 26 February 2020

· 18 March 2020

· 8 April 2020

· 13 May 2020

· 3 June 2020

· 8 July 2020

· 29 July 2020

· 19 August 2020

· 9 September 2020

· 11 November 2020

· 2 December 2020

Advisory Committees

Advisory Committees are those established by the Council, other than a Special Committee, that provides advice to Council, a Special Committee or a member of Council staff who has been delegated a power, duty or function of the Council under section 98.

Advisory Committees provide particular expertise to help Council make decisions, however they do not have any formal delegated powers to act in place of the Council. The recommendations of Advisory Committee have no legal standing unless they are adopted by Council at a formal meeting.

 

Committee

Terms of Reference

Council Officer Responsible

Councillor Representatives

Ascot Hall Committee

 

Sandra Kennedy – Community Development Support Officer

Cr Tillett

Audit Advisory Committee

TOR

Lorraine Sendall – Executive Assistant, Director Business Services

Mayor of the Day

Cr Tillett

Cr Coates

Ballarat Airport/ Aerodrome Advisory Committee

TOR

John Hartigan – Airport Manager and Program Development Officer

Cr McIntosh
Cr Tillett
Cr Moloney

Ballarat Heritage Advisory Committee

TOR

Susan Fayad – Coordinator Heritage and Cultural Landscapes

Cr McIntosh
Cr Moloney

Ballarat Municipal Observatory Advisory Committee

TOR

Darren Sadler – Executive Manager Property Services and Facilities Management


Cr Harris

Ballarat Regional Soccer Facility Advisory Committee

TOR

Mark Patterson – Executive Manager Sport and Active Living

Cr Hudson
Cr Taylor

Brown Hill Hall Committee

TOR

Sandra Kennedy – Community Development Support Officer

Cr Moloney

Buninyong Community Hall Committee

TOR

Sandra Kennedy – Community Development Support Officer


Cr Rinaldi

Burrumbeet Soldiers Memorial Hall Committee

TOR

Sandra Kennedy – Community Development Support Officer

Cr Tillett

Cardigan Village Community Centre Advisory Committee

TOR

Sandra Kennedy – Community Development Support Officer

Cr Tillett

CEO Performance Review Advisory Committee

TOR

Cameron Cahill – Director Innovation and Organisational Improvement

All Councillors

Child Friendly Ballarat Advisory Committee

TOR

Sharelle Knight – Executive Manager Family and Children’s Services

Cr McIntosh

Community Safety Advisory Committee

TOR

Amanda Collins – Community Safety and Wellbeing Officer

Cr Coates
Cr Hudson

Cr Johnson

Disability Advisory Committee

TOR

Phil Cutts – Rural Access Officer

Cr Coates

Intercultural Advisory Committee

TOR

Elizabeth Hardiman – Cultural Partnerships Officer

Cr Coates

Koorie Engagement Action Group Advisory Committee

TOR

Hemraz Bhoolah – Cultural Partnerships Officer and Intercultural Employment Program Project Officer

Cr Coates

Lake Learmonth Advisory Committee

 

Mark Patterson – Executive Manager Sport and Active Living

Cr Tillett

Lake Wendouree & Gardens Advisory Committee

TOR

Bernard Blood – Supervisor Lake Wendouree

Mayor of the Day 
Cr Moloney

Cr McIntosh

Miners Rest Mechanics Institute Community Hall Advisory Committee

TOR

Sandra Kennedy – Community Development Support Officer

Cr Tillett

Mt Buninyong Reserve Advisory Committee

TOR

Ken Cox – Supervisor Trails and Waterways

Cr Rinaldi

Scotsburn Community Hall Advisory Committee

TOR

Sandra Kennedy – Community Development Support Officer

Cr Rinaldi

Sebastopol RSL Hall Advisory Committee

TOR

Sandra Kennedy – Community Development Support Officer

Cr Hudson

Warrenheip Community Hall Advisory Committee

TOR

Sandra Kennedy – Community Development Support Officer

Cr Rinaldi

Back toTop